Pazarlama

Ev Yapımı Poğaça Tadında Pazarlama (Owned Media)

Pazarlama ve reklam kanallarını düşünün. Sosyal medya hesaplarınız, web siteniz, reklamlarınız, ürünüzün kendisi, çağrı merkezi bekleme fon müziğiniz, email imzalarınız, ambalajınız… Yani satış yapabileceğiniz onlarca, tanıtım yapabileceğiniz yüzlerce mecra var. Her mecrada sponsorlu içerikler, reklamlar çıksanız nereye kadar? Mutlak başarı para yakmaktan gelseydi herkes tüm mecralarda reklam verirdi, 1 harcar 2 kazanırdı.Markafoni eski CEOsu Sina Afra, aylık ortalama 1 milyon TL pazarlama bütçesi ayırdıklarını ama ilk 1 milyon üyeye ulaşana kadar 1 kuruş harcamadıklarını dile getiriyor.

Para yakarak insanların dikkatini çekmek bir tercih. Minimum harcama ile kendi ürününün içindeki fırsatları farkedip çok daha ekonomiğe dikkatleri üzerine çekmek başka bir tercih.

Ürünün kendisinin pazarlama mecrası olarak kullanıldığı durumlara karşı bir zaafım var. Sahip olduğun değeri (owned media) kullanabilmek hem cesaret hem zekilik hem de detaylı planlama istiyor. Notlarım arasından bir kaç zeki örneği paylaşmak istiyorum.

1) Coca Cola’nın şişe üzerine önce isim, sonra “anne”, “baba”, “aşk”, “ben”, “evlilik” gibi hayatın içinden duygu yüklü kelimeleri yazması ile yaratıcı işlerde yer alacağı belliydi.

Evlenme teklifi gibi çiftin en özel anısında özne olmak… İşte bu; pazarlama başarısı.

coca-cola-siseleri-ile-evlilik-teklifi

“Twitter’da insanlar, markamı profil fotoğrafı yapsınlar.”

desem ne derdiniz?

“Bu ne biçim brief, mümkün değil”

derdiniz ya da pazarlama bütçemin kaç milyon dolar olduğunu sorardınız. Kendi şişesini kullanarak (Owned media) Coca Cola kendi parayla pulla ulaşamayacağı başarıya imza atmış.

coca cola yaşar

Screen Shot 2015-02-27 at 09.29.16
Ki bu başarılı uygulama Nutella’dan bakkala kadar ilham verdi.

cocacoladan ilham alan bakkal mısır satıyor
İş başka boyuta gidiyor ya haydi hayırlısı.

Made it to Tokyo.

A photo posted by Dan Frommer (@fromedome) on

 

Coca Cola bu kampanyasıyle son 10 yıldan beri düşüşte olan satışlarını artırmayı başardığını da okuyoruz

2) EPDK petrol fiyatlarını düşürmek için karar alır. Bu kararla akaryakıt firmalarının promosyon malzemesi dağıtması yasaklanır. Özetle EPDK der ki;

“Rekabet yapmak istiyorsan fiyatını düşür.”

Fiyat rekabetinde kazanan olmadığını bilen Petrol Ofisi, EPDK kararını hacklemenin yolunu bulur. Petrol ofisi marketinde ayın indirimi konseptini getirir. Tüm iletişimi Petrol Ofisi Marketi üzerinden yapar. Böylece EPDK kararına takılmaz. Marketteki bir ürün promosyonu müşterinin gözünde akaryakıt promosyonu gibi algılanmaktadır.  Böylece Petrol Ofisi sahip olduğu market üzerinde değişiklik yaparak süreci başarıyla yönetmiş oldu. Petrol Ofisi’nin bu taktiğinin detayını Promoqube Blogunda okuyabilirsiniz.

 

3) Redbull kendi kutularından salıncak yapmış. Ayakları yerden kesmeyle, kanatlanmakla özdeşleşen RedBull’un salıncak işi ise harika olmuş.

 

Red Bull ayni zamanda sallandirir. Tum calisma kutularla yapilmis. #Redbull #Art #Chicago

A photo posted by ilyas teker (@ilyasteker) on

4) Mailchimp yeni ürünlerini çıkış (logout) ekranında sunuyor. Mailchimp Logout   Mailchimp Logout

 

5) Benzer mantıkta Twitter ise çıkış ekranında mobil uygulamalarını indirmeye teşvik ediyor. Mobil uygulama indirmenin artan maliyetini düşününce neden bedavaya ulaşabileceği kullanıcıya para harcayarak ulaşşın ki? Twitter çıkış ekranı Bonus: Albeni markası bu alanda çoktan doktora yapmış bile. Potansiyel sahibine raftan bağırıyor “Al beni!” :) Albeni Albeni

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply