hilton yatağım
Pazarlama

Hilton, Hem Beni Üzüp Hem de Paramı Almamayı Nasıl Başardı?

Hilton’da unutamadığım tek bir şey var. Ne havuz, ne spor salonu, ne mermer banyo ne de enfes manzara… Aklımdan çıkaramadığım tek şey, yatağın konforu. Otelden ayrılırken “Bu yataktan evime de almalıyım.” dedim. Nevresimin altında yatağın marka ve serisine bakmak aklıma gelmedi.

İstanbul’a dönünce Hilton’u aradım. Artık binlerce liralık alışveriş yapmaya hazır, yatak satın almaya fazlasıyla ikna olmuş bir müşteri adayıydım. Kaldığım odadaki yatağın markasını sordum. Aklımı alan yatağın Yatsan marka olduğunu öğrendim. Almak istediğimi söylediğimde “Malesef efendim. İsterseniz Yatsan mağazalarında bulabilirsiniz.” dediler. Günlük telaş derken yatak işi arada kaynadı. Yatsan neredeydi, git sıfırdan o yatak serisini ara bul uzun iş… Cüzdanımdaki parayı Hilton alamadı yani. Halbuki telefonda bile satışı bitirebilirlerdi.

Hilton, odalarında kullandıkları malzemeleri satabilir. Böylece;

  • Hilton, misafir (otel müşterisi) başına elde ettiği geliri artıyor.
  • Hilton deneyimi otel ile sınırlı kalmıyor. Evlere taşınıyor, sürekli akılda kalıyor. Evinde Hilton ürünlerini kullananlar için bir sonraki otel tercihinde ilk akla gelen seçenek Hilton oluyor.
  • Toptan ürün alımlarında Hilton’un eli daha güçlü oluyor. Satın alma pazarlığı otel kapasitesiyle sınırlanmıyor; misafirlerinin de satın alacağı hesaplanarak toptan alımda yatağın fiyatı ucuzluyor.
  • Yatsan için de ayrıca fırsat var. Yatak satın alma süreci başlı başına derttir. Yatağı test etmek, denemek, mağaza içinde yabancıların bakışları üzerinizdeyken evinizdeki rahatlığı hayal etmeye çalışarak yatağı değerlendirmek için Oscar’lık oyuncu olmak gerekiyor. Yatsan ürünlerini Hilton’da sonuna kadar deneyen kitleye ulaşma fırsatı oluyor. Yatsan mağazada yaşatamayacağı deneyimi otel odasında yaşatıyor ve konaklama sonrasında satış yapabiliyor.
  • … gibi gibi. Sizce başka nasıl fırsatlar var?

 


CitizenM‘e benzer soruyu sorduğumda lobisinde ufak tefek kendi ürünlerini sattığını öğrendim.

citizenM

Burger King soslarını evde kullanım için büyük boylar halinde de satıyor. Boş buzdolabında Burger logolu sosu görünce kaç kere eve Burger King’den sipariş verdim tahmin edemezsiniz.
burger king sosları üzerine pazarlama

Berberler kullandığı şampuanı, jöleyi hatta traş makinasını bile satıyor.

Bunu sadece çapraz satış olarak düşünmeyin. Deneyimin özünde olan bir üründen daha fazla faydalanmak olarak düşünün.

Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply