anlatbakalimdinliyorummehmetalibey
Pazarlama

Kele Tarak Satabilecek Pazarlamacıdan Öğreneceklerimiz Var

İş seksi bir iş değil. Sonuçta elektrik faturası tasarruf cihazı satıyorlar. Ama ne sattığından çok nasıl sattığına bakanlar için ders niteliğinde. Ziyaretçi kazanımından ziyaretçiyi müşteriye çevirmeye kadar tüm detaylarıyla mükemmel tasarlanmış, şapka çıkardığım bu işi paylaşmak istiyorum.

“1966′da Jonathan L. Freedman ve Scott C. Fraser, itaat ya da razı olma psikoloji üzerine bir araştırma yapmaya karar verdiler. Bu deneyin amacı, tüketicilerin onlarla kurulan iletişime göre isteklere nasıl cevap verdiğini görmekti. Bir grup ev hanımı arandı ve onlara bir ürün satılması hedeflendi. Ancak bu kişilerin büyük çoğunluğu ürünü almayı reddetti. Diğer grup ev hanımı ise öncelikle bir anket için arandı ve hiçbir üründen bahsedilmedi. Aradan bir hafta geçtikten sonra ise ürünleri anlatmak için bir ziyaret teklif edildi. Deney sonucunda görüldü ki ikinci grup ziyaret ve ürünü satın alma konusunda daha istekliydi.” Alıntı.

Yukarıdaki araştırmanın dijital pazarlamada nasıl uygulandığını görelim.

Haber sitesine olta atılır“Elektrik Parası Nasıl Geri Alınır?” haberi standart haber gibi görünüyor.Screen Shot 2015-01-15 at 16.21.13Haberin detayını okumak için tıkladığımda bir e-ticaret sitesine yönlendirildim. Üstteki sayfaya dikkatle bakın. Hiç e-ticaret sitesi gibi duruyor mu? Hakkını aramak  için yola çıkan çılgın mağdurların yanında duran adaletin temsilcisi baro sitesi sanki. Arka plandaki adalet sembolü teraziler, manşetteki terazili heykel, “Elektrik Dayanışma ve Tasarruf Merkezi” isimi, tasarımın ifadenin önüne geçmeyişi, biz sizi arayalım paranız gitmesin tutumu… Her detayıyla amaçlanan algı başarıyla verilmiş, mesaj yerine ulaşmış.

Screen Shot 2015-01-15 at 16.21.27

Sunumlarda, startup mülakatlarında hep tekrarladığımız bir kural var. “Ürünün bir acıyı çözmeli.” Bu sitede acı çok güzel tanımlanmış: “Fazla gelen elektrik faturası.” Çözüm sadece tek bir ürüne indirgenmemiş. Danışmanlığı ile, tamamlayıcı başka ürün çeşidiyle set oluşturulmuş.  Çözümlerden olan geçmiş faturaların kısmi iadesi aynı zamanda siteye trafik çekmek için de sonuna kadar faydalanmış.

Screen Shot 2015-01-15 at 16.21.41

Screen Shot 2015-01-15 at 16.21.58

Son özet tekrar

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply